Wygoda pracy w gabinecie stomatologicznym: asystory stomatologiczne i ich wyposażenie

W każdym rodzaju pracy zazwyczaj jest tak, że najprostsze wyposażenie jest zarazem najbardziej cennym wyposażeniem stanowiska roboczego. Zaawansowane technologicznie sprzęty bywają niezbędne do wykonywania bardziej złożonych zadań, ale proste rzeczy wykorzystujemy w zasadzie zawsze i do wszystkiego. Takie właśnie są asystory stomatologiczne, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak najprostsze szafki czy komody i na pewno nie robią wielkiego wrażenia. Asystor to jednak jeden z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu stomatologicznego i w dużej mierze decydują o wygodzie codziennej pracy.

Dlaczego przypisujemy im aż tak wielką wagę? Przede wszystkim dlatego, że jest to ruchomy dostarczyciel niezbędnego w pracy prostego sprzętu. Żeby spełniać swoje zadania, musi być przede wszystkim odpowiednią powierzchnią magazynową, co w praktyce nie jest specjalnie trudnym do osiągnięcia celem, ale oczywiście poziom jego osiągnięcia można jak najbardziej stopniować. Zawsze musimy mieć do czynienia z szufladami, które powinny się łatwo wysuwać, najlepiej w stu procentach czyli tak, by wszystkie rzeczy w szufladzie schowane były po jej wysunięciu w pełni widoczne i by nie dało się nimi o nic zaczepić w trakcie wyciągania. Do realizacji tego celu wykorzystuje się specjalne wkłady do szuflad. Mają one postać przegródek, dzięki którym nie dochodzi do mieszania się magazynowanego sprzętu i wszystko można bez problemu wyciągnąć. Asystory stomatologiczne zazwyczaj posiadają już jakieś fabrycznie zamontowane wkłady, ale w wielu wypadkach warto jest dokupić własne, bardziej odpowiadające naszym potrzebom.

Dość istotnym elementem wyposażenia asystorów stomatologicznych są ich kółka. Chociaż wiele osób może sobie z tego nie zdawać sprawy, ich wybór jest gigantyczny i chociaż nie będziemy ich raczej wymieniać we własnym zakresie, powinny one być elementem włączanym do procesu wyboru właściwych asystorów. Najważniejsza jest oczywiście ich mobilność, chociaż ten element zapewnia raczej wszystkie kółka. Zwracać uwagę powinniśmy na to, czy nie porysują one nam posadzki. Jest to możliwe zwłaszcza jeśli posiadamy podłogi ze specjalnych substancji polimerowych, które bywają nieodporne na cięcie. Elementem wygody pracy jest tez na pewno dźwięk, a niektóre kółka pod obciążeniem potrafią emitować naprawdę dużo decybeli. Warto sprawdzić tę ich cechę.