Dlaczego niektóre unity stomatologiczne mogą być złym wyborem?

Unity stomatologiczne mogą być bardzo różne, co zbyt odkrywczym stwierdzeniem na pewno nie jest. Wystarczy tylko spojrzeć na ceny tego sprzętu w katalogach największych firm działających na naszym rynku. Najprostsze, przynajmniej w teorii unity stomatologiczne można nabyć już za trochę mniej niż dwadzieścia tysięcy złotych, a górnej granicy w zasadzie nie ma. Wśród popularnych produktów na polskim rynku można ja dla własnych celów określić na poziomie około stu tysięcy złotych, co oczywiście nie oznacza, że znalezienie propozycji znacznie droższych byłoby jakimkolwiek problemem. Wysokiej klasy sprzęt będzie nas kosztował mniej więcej tyle, co nowy, dobrze wyposażony samochód miejski porządnego producenta, a to powinno nam wiele mówić o rodzaju nabywanego sprzętu.

Porównanie z samochodami jest tutaj jak najbardziej na miejscu, ponieważ bardzo wiele elementów unitu stomatologicznego może cierpieć na podobne mankamenty, co samochód. Najpoważniejszym z nich jest zazwyczaj kiepskie wykonanie, co w przypadku sprzętu medycznego nie powinno mieć miejsca, ale niestety praktyka pokazuje, że ten element należy brać pod uwagę. Nie jest on też bynajmniej zjawiskiem dotykającym tylko i wyłącznie samochodów. Warto zacząć dokładniejsze sprawdzanie oferowanego nam sprzętu od jakości montażu fotela dentystycznego, ponieważ musi on być oczywiście ruchomy, ale każda ruchomość stanowi ryzyko powstania różnego rodzaju luzów i niedokładności. Jeśli coś jest widoczne już na etapie nowości sprzętu, używane przez kilka miesięcy unity stomatologiczne zaczną sprawiać problemy.

Bardzo podobnie wygląda kwestia mechanizmów sterujących ruchem samego fotela, jak i wyposażenia do niego dołączonego. unity stomatologiczne, zwłaszcza te droższe, posiadają całą masę ruchomego wyposażenia, które można w dowolny sposób przestawiać. Jeśli cokolwiek wydaje dźwięk w czasie ruchu albo nie zachowuje się tak, jak byśmy się tego spodziewali, jest to dla nas sygnał alarmowy. Nie będzie tutaj miało znaczenia, w jaki sposób obsługuje się same przyciski wywołujące określony ruch, ponieważ sama jego obecność będzie powodowała skrzypienie, piszczenie i jeszcze nie wiadomo co. Na etapie nowości nie będzie to oczywiście jeszcze widoczne, ale każdy dźwięk pojawiający się w tym momencie to sygnał alarmowy. Nie popadajmy też w przesadę, ponieważ niektóre szumy i brzęczenie silnika są zwyczajnie nieuniknione.